GRIFFON BRUXELLOIS CLUB OF SCOTLAND 

CHAMPIONSHIP SHOW 2016

JUDGE:  MRS MARY ANN MERCER  (FENNYMORE)


BEST IN SHOW:
Conway's Flirt Alert Unlimited At Stormjac 


RESERVE BEST IN SHOW:
Mackay's Osthaen Maleficent

BEST OPPOSITE SEX:
Pott's CH Samaranda's Sorceror To Adreeam Sh CM

BEST PUPPY IN SHOW:
Mackay's Osthaen Maleficent

BEST VETERAN IN SHOW:
​ CH Romaycee Double Take ( Mrs M Cook)

DCC:
Pott's CH Samaranda Sorceror To Adreeam Sh CM

RDCC:
Finlay's Grajenco Billy Elliot At Gilderoak

BCC:
Conway's Flirt Alert Unlimited At Stormjac 

RBCC:
Mackay's Osthaen Maleficent

BEST PUPPY DOG:
Harpersband Cream Of The Crop (O Baranova & Orinchuk)

BEST PUPPY BITCH:
Mackay's Osthaen Maleficent


CLASS 1:  VETERAN DOG  (3,1)
1ST   CH Romaycee Double Take  ( Mrs M Cook & Mrs M Laidlaw)
2ND  CH Gilderoak Mastercard Sh CM  (Mr J F Finlay)


CLASS 2:  SPECIAL VINTAGE DOG  (1,0)
1ST   Rhodon Sonny Jim  (Mrs W Duncan)


CLASS 3:  MINOR PUPPY DOG  (2,0)
1ST   Harpersband Cream Of The Crop  (Mrs O Baranova)
2ND  Aptrick Alexander  (Mrs A Suggitt)


CLASS 4:  PUPPY DOG   (3,1)
1ST   Adreeam The Magician  ( Me R & Mrs J Potts)
2ND Osthaen Rumplestiltskin  ( Mr G & Mrs P Mackay)


CLASS 5:  JUNIOR DOG  (4,0)
1ST  Feigusch Call Me Nicolaus At Osthaen  ( Mr G & Mrs P Mackay)
2ND Grajenco Oliver  (Mr k & Mrs C Mackenzie & Mrs A Cowie)
3RD  Barnfall Rockin Robin  (Mr C Gullon)
RES.  Samaranda Guardsman  (Ms T pearce & S Hann)


CLASS 6:  NOVICE DOG   (2,0) 
1ST   Pary's ReiwkarnacJS Poland  At Sormjac  (Mrs J Conway)
2ND Grajenco Oliver (Mr k & Mrs C Mackenzie & Mrs A Cowie)


CLASS 7:  GRADUATE DOG   (2,0)
1ST  Grajenco Billy Elliot At Gilderoak  (MR J W Finlay)
2ND Barnfall Rowanberry  (Mr C Gullon)


CLASS 8:  POST GRADUATE DOG  (1,0)
1ST  Barnfall Periwinkle  (Mr C Gullon)


CLASS 9:  LIMIT DOG  (5,0)
1ST   Adreeam Black Magic  (Mr R & Mrs J Potts)
2ND Goldene Horde Tossy Guy At Tantori  ( Miss A Smith & Mrs C Prout) 
3RD  Samaranda Luther King  (Mrs K Scott)
RES.  Gilderoak James Bond JW  ( Mr K & Mrs C Mackenzie)
VHC. Castafiore Noir Desire  (Mrs W Duncan)

CLASS 10:  OPEN DOG   (4,0)
1ST   CH Samaranda's Sorceror To Adreeam Sh CM  (Mr R & Mrs J Potts)
2ND CH Grajenco Klass Act At Calanru Sh CM  (Mr K & Mrs C Mackenzie)
3RD  Aptrick Standard Bearer  (Mrs A Suggitt)
RES.  Aptrick Ithil  (Mrs E Davidson)


CLASS 11:  SPECIAL OPEN RED SMOOTH DOG  (2,0)  
1ST   Gilderoak By Royal Command At Grajenco  (Miss A Smith & Mrs C Prout) 
2ND  Grajenco Royal Male With Murroch  (Mr G Murray)


CLASS 12:  SPECIAL OPEN RED ROUGH DOG  (1,0)    
1ST   Gilderoak James Bond JW ( Mr K & Mrs C Mackenzie)


CLASS 13:  SPECIAL OPEN BLACK DOG  (1,0)  
1ST   Stormjac Curly In Black  ( Mrs J Conway)


CLASS 14:  SPECIAL OPEN BLACK AND TAN DOG   (1,0)
1ST  Beauview Special Delivery  ( Mr G Murray)

 
 CLASS 15:  VETERAN BITCH  (2,0)
1ST  Cicely Confederate  ( Mr R & Mrs J Potts)
2ND Donzeata Royal Tempress  (Mrs P Courtney)


CLASS 16:  SPECIAL VINTAGE BITCH  (2,1)
1ST  Roamaycee Bookie's Runner  (Mrs M Cook & Mrs M Laidlaw)


CLASS 17:  MINOR PUPPY BITCH (1,0)
1ST  Aptrick Rinka  (Mrs A Suggitt)


CLASS 18:  PUPPY BITCH  (1,0)
1ST  Osthaen Maleficent  (Mr G & Mrs P Mackay)


CLASS 19:  JUNIOR  (4,0)
1ST   Stefton Barley Sugar For Beaconfell  (N Baston & T Hodkinson)
2ND  Jun CH Shevilan Fire And Ice  (Mrs O Baranova)
3RD  Barnfall Roxana  (Mr C Gullon)
RES.  Emjaycee Country Playmate  ( Mrs M Cook)


CLASS 20:  NOVICE BITCH  (2,1)
1ST  Tantori Tickled pink  ( Mrs E Davidson) 


CLASS 21:  GRADUATE BITCH  (1,0)
1ST  Tantori Tutti Frutti  (Mrs A Smith & Mrs C prout)


CLASS 22:  POST GRADUATE BITCH  (1,0)
1ST  Tantori Tutti Frutti (Mrs A Smith & Mrs C prout)


CLASS 23:  LIMIT BITCH  (4, 0)
1ST  Grajenco Miss Saigon  (Mr G kirkwood)
2ND Samaranda Has A Dream  (Mrs K Scott)
3RD  Beauview Thunder Thighs  ( Mr G & Mrs P Mackay)
RES.  Aptrick Annie Fantastik  (Mrs A Suggitt)


CLASS 24:  OPEN BITCH  (5,1)
1ST  WW EUW JWW Harpersband Vanilla Sky  (Mrs O Baranova)
2ND Beauview Rumour has It  (Mr K & Mrs C Mackenzie)
3RD  Samaranda Merry Mayhem (Mrs K Scott)
RES. Adreeam Arabella  ( Mr R & Mrs J Potts)


CLASS 25:  SPECIAL OPEN RED SMOOTH BITCH  (1,0)
1ST  Grajenco Dot Com At Tantori  ( Mrs A Smith & Mrs C Prout)


CLASS 26:  SPECIAL OPEN RED ROUGH BITCH  (1,0)
1ST  Gilderoak For Your Eyes Only  (Mr G Kirkwood)


CLASS 27:  SPECIAL OPEN BLACK BITCH  (3, 0)
1ST  Flirt Alert Unlimited At Stormjac  (Mrs J Conway)
2ND Samaranda's Merry Dancer  (Mrs K Scott)
3RD  Samaranda Making Music (Mr R & Mrs J Potts)


CLASS 28:  SPECIAL OPEN BLACK AND TAN BITCH  (1, 0)
1ST  Beauview Rumour Has It  ( Mr K & Mrs C Mackenzie)



JUNIOR HANDLING

CLASS ONE:
1ST  MISS MIYA KIRKWOOD

CLASS TWO:
1ST  MISS AMY DAVIDSON (BEST JUNIOR HANDLER)